6
Zář

Na Czech Masters se vybralo pro nemocnou Lucinku skoro sto tisíc

Během letošních turnajů European Tour a Challenge Tour v Praze se nejen hrál skvělý golf, ale také se pomáhalo. Konkrétně čtyřleté Lucince Berkové, které byl už ve čtyřech měsících diagnostikován Downův syndrom. Celkem bylo ve speciální sbírce vybráno 94 433 korun.

První část sbírky se uskutečnila během Pro-Amu na zbraslavské Prague Golf Challenge, kdy se podařilo vybrat 26 672 korun. Skoro dvojnásobek (52 761 korun) přidali hráči během dvou středečních Pro-Amů na D+D REAL Czech Masters. A dalších 15 tisíc přidali dodatečně partneři Czech Masters.

Vybrané peníze poslouží jako příspěvek na pořízení speciálního automobilu. Chtěli bychom poděkovat všem partnerům a hráčům, kteří s námi přispěli na dobrou věc.

Originální příběh

Naše dcera Lucinka Berková se narodila 15/07/2014 v jilemnické porodnici. Když jí byly čtyři měsíce, tak jí lékaři diagnostikovali Downův syndrom. Nejdříve nám řekli, abychom Lucinku dali do ústavu a pořídili si zdravé dítě. To ale nepřicházelo v úvahu, a tak jsme se o ni začali starat. Na preventivní prohlídky jezdíme do Hradce Králové (neurologie, ortopedie, hematologie), do Liberce (foniatrie) a do Prahy Motola na hematologii. Začali jsme také jezdit do bazénu a na hipoterapii. Také nás čekají pravidelné pobyty v lázních. Poprvé jsme absolvovali pobyt v Jánských Lázních, kde se Lucinka rozchodila.

V dubnu 2017 byla ale stále nemocná a po měsíci různých vyšetření lékaři zjistili, že má Akutní lymfoblastickou leukémii. Léčba začala v Hradci Králové a po velikých komplikacích byl nutný převoz do FN Motol v život ohrožujícím stavu. Tam Lucince nedávali velké naděje, ale ona to statečně vybojovala. Necelý rok jsme byli hospitalizováni a v půlce února letošního roku nás konečně lékaři propustili do domácí péče. Ještě bereme léky do dubna 2019, kdy bychom se, po kontrolním odběru kostní dřeně, měli dozvědět, jestli se Lucinka opravdu vyléčila. Léčba je dlouhá a velice náročná.

Lucinka má doma ještě dva starší sourozence Evičku 12 let a Julika 9 let. O ně se během léčby starali babička a děda. Prozatím jezdíme do Motola na kontroly každé dva týdny a zatím máme nárok na sanitu. Tento nárok již brzy zanikne a my se nacházíme před problémem, který musíme co nejrychleji vyřešit. Musíme pořídit nové auto, protože máme pouze Peugeot 106, kam se mi děti již nevejdou, Lucinka potřebuje ještě kočárek, kvůli opožděnému vývoji a ten se mi do auta nevejde. Žádost o příspěvek na auto nám byla úřadem práce zamítnuta, protože prý Lucinka není těžce mentálně a fyzicky postižená. Auto ale potřebujeme na neustálé kontroly mimo naše bydliště. Lucinka ještě kvůli snížené imunitě nesmí do veřejných dopravních prostředků.