25
Srp

2. kolo: Zuska na Czech Masters drží české naděje. Vede Björk, rekord hřiště opět vyrovnán

D+D REAL Czech Masters bude mít opět po roce domácího hráče ve víkendových kolech. České naděje na dobrý výsledek na turnaji elitní DP World Tour zažehl skvělým výkonem ve druhém kole Jiří Zuska, který zahrál pět ran pod par a s celkovým skóre -6 nejenže bezpečně prošel cutem, ale drží slibné 25. místo, když ztrácí na vedení sedm ran. Už druhý den po sobě byl na Albatrossu vyrovnán rekord hřiště.

Po Samim Välimäkim, který zahrál rekordních 63 ran v prvním kole, se to v pátek povedlo Mattu Wallaceovi. Ten se kolem za -9 posunul leaderboardem vzhůru o 43 míst až na dělené třetí místo se skóre -11. Oba tak vyrovnali Gavina Greena, který zahrál rekord hřiště při loňském Czech Masters. Välimäki své vedení po prvním kole neudržel, když zahrál druhé kolo za 70 ran (-2) a se skóre -11 klesl na dělené třetí místo.

67 ran zahrál v pátek Nicolai Hojgaard, který se posunul se skóre -12 na druhé místo. V čele je zatím bezchybný Švéd Alexander Björk, který obešel 36 jamek bez jediného bogey či horšího výsledku a k sedmi birdie z prvního kola přidal v pátek dalších šest. Vedoucí skóre tak má v polovině Czech Masters jeho zásluhou hodnotu -13.

Úvodní kolo ve čtvrtek naznačilo, že z osmičky domácích golfistů má šanci na cut hlavně Zuska, který z nich jako jediný zahrál pod par. Jeho výkon za -1 byl ale po prvním dni jednu ránu za hranicí cutu, a tak se předpokládalo, že boj o to, aby měli čeští fanoušci svého favorita ve hře i o víkendu, budou trochu nervy.

Zuska z toho ale v pátek udělal svým skvělým výkonem pohodovou záležitost. Do cutu, který se posunul v tu chvíli na skóre -3, se dostal po třech jamkách druhé devítky, na které začínal, když zahrál birdie na desítce a na dvanáctce. Další pak přidal na patnáctce.

O jamku později na těžkém tříparu sice trefil vodu, ale po dropu si dokázal skvěle přihrát a zachránit bogey. Na druhé devítce pak zahrál další tři birdie na jedničce, čtyřce a šestce. Na závěrečné devítce mu k sedmému birdie chybělo po skvělém puttu snad jediné otočení míče.

„Myslím, že dneska jsem byl proti prvnímu dni uvolněnější na greenech s putterem. Moc jsem se nestresoval a to mi pomohlo. Možná i proto mi to o trochu víc napadalo. Včera jsem asi moc tlačil, dneska jsem to nechal plynout,“ hodnotil 23letý Zuska příčinu svého zlepšení.

„Byl jsem celou dobu klidný, ani zádrhel na šestnáctce mě nerozhodil. Na to jsem pyšný, jak jsem kolo zvládl mentálně,“ pochválil se Zuska, který sezónu zahajoval ještě jako amatér na univerzitě ve Spojených státech a v březnu se mu jako prvnímu Čechovi v historii povedlo projít cutem na turnaji PGA Tour na Puerto Rico Open. Na konci dubna se mu pak to samé povedlo i na druholigové zámořské Korn Ferry Tour.

„Vzhledem k tomu, že Czech Masters je turnaj doma, má pro mě stejnou váhu, jak ten na PGA Tour. I kvůli opravdu výbornému obsazení. A také proto, že tady hraju počtvrté, ale dosud nikdy jsem cutem neprošel. Teď poprvé jako profesionál ano,“ těšilo Zusku.

Ten na 36 jamkách těsně o jednu ránu přehrál i svého mnohem slavnějšího parťáka ve flightu Pádraiga Harringtona. A z velkých jmen v turnaji nejen jeho.

„To beru jako důkaz, že moje hra není zase až tak daleko od té hodně vysoké úrovně. Dodává mi to sebevědomí, že jsem na dobré cestě,“ přiznala nová naděje českého mužského profesionálního golfu.

Až za ním jsou po dvou kolech kromě Harringtona také Thorbjorn Olesen, Pablo Larrazabal či Rasmus Hojgaard, kteří si na Albatrossu zahrají i o víkendu. Z velkých hvězd Czech Masters už fanoušci naopak neuvidí Luka Donalda, Shanea Lowryho, Rafu Cabreru-Bella a Roryho Sabbatiniho, kteří neprošli cutem.

Naopak ránu za TOP 10 s pěti ranami ztráty na vedení se drží Polák Adrian Meronk, Stejně jako Zuska zahrál kolo za -5 Francesco Molinari a je na tom stejně i v průběžném pořadí na děleném 25. místě. Dobře si ve druhém kole vedl Robert MacIntyre, než zahrál na šestnáctce quadruple bogey. I tak ale prošel cutem na se skóre -5 na děleném 36. místě.

Co se týče zbylých sedmi Čechů, kteří neprošli cutem, nejlépe z nich na tom byl po 36 jamkách Šimon Zach, který zahrál druhé kolo v paru (72) a se skóre +1 dohrál na děleném 114. místě. Jan Cafourek si udělal radost druhým kolem za -2 (70) a s celkovým skóre +2 dokončil na děleném 123. místě.

Amatér David Tomi, který loni prošel cutem, dohrál letos na konečném 132. místě, když v pátek zahrál 73 ran (+1). O další ránu za ním na 136. místě dohrál Filip Mrůzek, který zahrál druhé kolo v paru. Další dva amatéři Louis Klein a Jakub Hejlek skončili na děleném 145. místě se skóre +6. Klein zahrál v pátek 76 ran (+4) a Hejlek 73 ran (+1). Poslední z Čechů dohrál na 149. místě Aleš Kořínek, který zahrál v pátek rundu za 77 ran (+5).

Průběžné výsledky turnaje naleznete zde.