19
Srp

1. kolo: Senzační start hvězd na Czech Masters. Stenson vede, Lieser třetí!

Tohle je pro fanoušky začátek z říše snů! Největší hvězda D+D REAL Czech Masters Henrik Stenson zahrál v 1. kole 67 ran a se skóre -5 dělí vedení. Jen o ránu za ním dělí 3. místo Ondřej Lieser, největší domácí hvězda. Pod par zahrál z Čechů ve čtvrtek už jen Michal Pospíšil. Aspoň v paru své skóre udrželi Filip Mrůzek a Matyáš Zapletal.

Lieser vstoupil do turnaje právě se Stensonem a s Pádraigem Harringtonem a vedle velkých hvězd začal nervózně. Hned po prvním drivu se ostře ohlédl za sebe, protože v nápřahu uslyšel zazvonit telefon. Pak se mu zase při puttu pohnul míček a bylo z toho bogey hned na úvod. Další přišlo hned na dvojce.

„Na začátku tam nějaké nervy byly, hrál jsem se dvěma legendami světového golfu a navíc Henrik patří na vrchol mých oblíbených hráčů. Od čtyřky už se to ale rozjelo. Byl jsem hlavně dobrý z týčka. Myslím, že pak už jsem do konce neminul fairway. To mi strašně pomohlo,“ zhodnotil Lieser svůj úvod turnaje.

„Nic zvláštního jsem ale necítil, protože tohle je teď takový můj standard a na ty špatné rány už jsem si zvykl.“

V tu chvíli mu ale pomohli oba jeho hvězdní spoluhráči. „Oba se snažili po mém nepovedeném začátku uvolnit atmosféru. To mi strašně pomohlo. Hrát s takovými hráči, kteří měli dnes tak dobré kolo, mi pomohlo táhnout mě nahoru. Podporovali mě a po konci kola mi gratulovali, jak jsem se po těch prvních dvou jamkách dokázal zvednout.“

A skutečně. Lieser zahrál birdie na čtyřce a vrátil se do paru. Po birdie na desítce už byl očividně mnohem uvolněnější, k čemuž mu možná pomohl i rozhovor do televize přímo ze hřiště. Pak přišla další dvě birdie za sebou, přičemž to na dvanáctce přišlo po skvělé záchranné třetí ráně do greenu.

„Trefil jsem jediné místo, kde jsem mohl zastavit míček na greenu a neriskovat, že zahraju do vody. Kedík před tím dostal několik žihadel, když tam něco vyšlápl, takže jsme tam měli i takový krásný incident, když měl okolo sebe celé hnízdo. Ten putt byl už jen bonus,“ popsal svou další skvělou trefu na greenu.

Ještě ale nebyl konec, další skvělý putt do birdie zahrál z fringe na patnáctce. Před sebou měl ale neoblíbenou sekvenci závěrečných tří jamek a především svou neoblíbenou šestnáctku. Zahrál ji na jistotu. „Když jsem ale viděl, jak to hraje Pádraig přímo na jamku, tak jsem si připadal lehce jako ubožák,“ smál se Lieser.

Na sedmnáctce zahrál důležitý dlouhý dvouputt a samotný závěr už si pak zkušeně pohlídal. „Jsem rád, že jsem to takhle donesl do konce i přes tu sérii těžkých závěrečných jamek,“ oddechl si spokojeně.

„Cítím se po dlouhé době hodně dobře ve švihu a zítra uvidíme. Snažím se být pořád trpělivý, necítím se mentálně špatně. Jen ty výsledky nebyly, ale věřím, že se to obrátí,“ uvedl povzbuzený výkonem v prvním kole.

Hodně spokojený byl i jeho hvězdný švédský spoluhráč. „Z výsledku mám velkou radost. Bylo tam několik švihů, ze kterých jsem radost neměl, ale tvrdě na sobě pracuji a musím pracovat i nadále. Když jsem ale minul, naštěstí do dobrých pozic a dařilo se mi i kolem greenu a s putterem,“ popsal Stenson své kolo, ve kterém zaperlil především na devítce, kde druhou ranou jen těsně minul albatros.

Skvěle se povedlo první kolo i další velké hvězdě turnaje Dannymu Willettovi, který zahrál na úvod 68 ran a dělí s Lieserem a dalšími sedmi hráči 3. místo. Je mezi nimi i vítěz Czech Masters z roku 2016 Paul Peterson. I Harrington nezačal špatně, když zahrál na úvod 70 ran a se skóre -2 dělí 18. místo.

Během dne se skvěle dařilo Slovákům Rorymu Sabbatinimu a Tadeáši Teťákovi, velmi nadějné skóre ale nakonec do klubovny neudrželi. Sabbatini dohrál alespoň za mínus jedna, Teťák za plus jedna.

Z českých hráčů se po Lieserovi dařilo nejvíce Pospíšilovi, jehož skóre -1 ho řadí na dělené 34. místo. „Škoda, že jsem nevyužil na druhé devítce, své první, několika super ran do greenu. Kdybych ty putty proměnil, mohlo být skóre ještě lepší. Ale na druhou stranu, na druhé devítce jsem se trochu rozstřílel do stran a dokázala se potom zachránit. Řekl bych, že jedna pod par je super začátek na tomhle turnaji. Je to poprvé, co jsem se nevystřelil z turnaje hned po prvním kole. Z toho mám velkou radost,“ přiznal Pospíšil.

Mrůzek se Zapletalem se po první rundě v paru nacházejí na děleném 54. místě, což jim do pátku dává stále velice slušnou naději na cut.

Průběžné pořadí turnaje naleznete zde.