21
Srp

Czech Masters vyhrál Němec Kieffer. Nejlepším Čechem byl amatér Tomi

Šampionem osmého ročníku D+D REAL Czech Masters se stal Maximilian Kieffer. Ve třetím finálovém kole turnaje, který byl kvůli sobotnímu přívalovému dešti poprvé v historii zkrácen na 54 jamek, zahrál 66 ran (-6) a s celkovým skóre -16, zvítězil o jednu ran před Gavinem Greenem z Malajsie. Nejlepším domácím hráčem se stal s konečným skóre -3 teprve 17letý amatér David Tomi z místního Albatross Golf Resortu, který dohrál český turnaj elitní DP World Tour na děleném 51. místě.

Do třetího finálového kola šel s náskokem tří ran Green. A vedl o dvě rány, když se dostal do problémů na 14. jamce, kde trefil vodu a musel dropovat. V tu chvíli ho ohrožovali především Tapio Pulkkanen a Kieffer, kteří byli na 17. jamce v případě Fina, a na 16. v případě Němce.

Pulkkanen se na sedmnáctce dostal do problémů, ale parádně z nich vybruslil a zachránil par. Stejně si vedl Kieffer na šestnáctce. Jenže Green mezitím na čtrnáctce spáchal double bogey a najednou byl na čele srovnaný s Pulkkanenem a Kiefferem na skóre -15. Závěrečná dramatická zápletka byla na světě.

Pulkkanen pak trefil na osmnáctce vodu, zapsal double bogey a stejně jako loni se o možné vítězství připravil na poslední jamce. Naopak Kieffer zahrál na těžké čtyřparové sedmnáctce birdie, když si skvěle přihrál druhou ranou k tyči. Poprvé tak sesadil Greena z čela leaderboardu a sám se dostal do samostatného vedení.

32letý Němec pak zahrál na osmnáctce klidný par a čekal, co na zbývajících dvou jamkách vykouzlí Green. Ten po paru na sedmnáctce vykouzlil parádní druhou ránu do greenu na závěrečné osmnáctce, kterou si připravil dvou a půl metrovou šanci na birdie. Následně pak jeho putt bohužel pro něj jel obkroužil hranu jamky, ale nespadl do ní.

Kieffer se tak mohl radovat ze svého prvního vítězství na DP World Tour, zatímco Green bral z Czech Masters už podruhé druhé místo a na svůj první triumf z DP World Tour tak stále čeká. Pulkkanen skončil na děleném třetím místě, když se na něj v závěru dotáhl ještě Jihoafričan Louis De Jager.

Na své třetí vítězství na svém oblíbeném turnaji útočil Belgičan Thomas Pieters, který po svém již třetím birdie dne na desítce při dosud čisté skórkartě ztrácel na v té době vedoucího Gavina Greena tři rány.

Musel tak riskovat, což se mu však nevyplatilo na čtyřparové jedenáctce poté, co trefil z týčka fairwayový bunker. Z něj se pokoušel dostat druhou ranou na green, ale přestřelil hřiště a ztratil míček.

Následně se tak musel opět vrátit do bunkeru a dropnout si s trestnou ranou. Poté si přihrál před green a míček na něj dostal až pátou ranou. Po následných dvou puttech odešel s triple bogey a tím se z boje o triumf odhlásil. Pieters nakonec dohrál na děleném 8. místě.

Při rekordní účasti 17 českých hráčů je velkým překvapením, že nejlépe z nich se na letošním Czech Masters umístil teprve 17letý amatér David Tomi, který tak využil výhodu domácího prostředí, protože na Albatrossu hraje a trénuje.

Tomi zahrál ve finálovém kole Jednu ránu nad par, ale díky předchozím dvěma kolům za -3 a -1 se udržel celkově na velmi pěkném skóre tři rány pod par, za což bral dělené 51. místo.

„Snažil jsem se od začátku hrát svou trpělivou hru. Z týčka na fairway, druhou na green a dva putty. A čekal jsem na šanci. Dneska mi to tam ale vůbec nepadalo, jak dva dny předtím. Na greenech jsem se trochu trápil. Vždycky mi chyběl jen malinký kousek. To byla škoda, protože v poli to byla určitě moje nejlepší hra za všechny tři dny tady na turnaji,“ prozradil Tomi, který zapsal ve finálovém kole tři bogey a dvě birdie, z toho to druhé na závěrečné osmnáctce.

Na děleném 60. místě dohrál Aleš Kořínek, který zahrál ve finále své nejhorší kolo za 74 ran (+2). O ránu však uhájil celkové skóre pod par, když skončil s výsledkem -1. O lepší výsledek ho připravilo triple bogey na sedmnáctce. Loučil se aspoň parádním chip inem z hranice vodní překážky na osmnáctce do birdie.

„Turnaj hezký, ale já jsem spokojený z posledních dvou kol s pár ranama a jinak maximálně s prvním kolem, protože s čím mám být spokojený, když skončím někde šedesátý. Na to každý za dva dny zapomene a to je úplně o ničem,“ netěšilo Kořínka po dohrání, ačkoliv byl jediným českým profesionálem, který prošel letos cutem.

Tři rány nad par zahrál ve finálovém třetím kole 18letý amatér Matěj Bača. Po 12. jamkách se držel na výborném denním skóre dvě rány pod par, ale pak mu nevyšel závěr se třemi bogey a dabláčem na poslední osmnáctce. S konečným skóre +1 dohrál při své již druhé účasti na Czech Masters na děleném 63. místě.

„Momentálně převládá zklamání ze závěru kola, ale celkově to budu hodnotit pozitivně. Projít cutem na evropské túře je určitě super práce. Celkově i ta hra byla super, jenom ne dnes na greenech. Určitě jsou to pro mě cenné zkušenosti. Už letos jsem necítil nervozitu a navíc vím, že na to mám, dát cut, takže se tady můžu poměřovat s ostatními docela slušně,“ uvedl Bača po turnaji.

Na solidním děleném 14. místě dohrál po finálovém kole za 69 ran reprezentant Slovenska Rory Sabbatini. Největší hvězda turnaje, Angličan Ian Poulter, zahrál v neděli své nejlepší kolo turnaje za 66 ran (-6) a vystoupal pořadím na konečné 24. místo.

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.