18
Srp

1. kolo: Skvělý start Čechů, Pieters vykročil za hattrickem

Šest českých hráčů, z toho dva amatéři, jsou po prvním kole D+D REAL Czech Masters nad hranicí cutu, který je po úvodním dni turnaje elitní DP World Tour na skóre -1. Nejvýše z nich je v pořadí Aleš Kořínek, který zahrál čtyři rány pod par, což ho vyneslo na dělené 15. místo. Jen o ránu více zahrál amatér David Tomi z místního Albatrossu. Na druhém místě ránu za vedením je dvojnásobný vítěz turnaje Thomas Pieters, který zahrál 65 ran (-7).

Že je po prvních 18 jamkách Czech Masters nejlepší z Čechů bývalý fotbalový brankář Zlína, by se dalo hodnotit jako překvapení, ale v případě Kořínka rozhodně ne nezasloužené. Na první jamce, která byla v jeho případě desítka, se po vyhozeném drivu dokázal zachránit za bogey, a pak se postupně rozjel.

Parádně mu vyšla první, tedy jeho druhá devítka, kterou začal skvělým eaglem na pětiparové desítce. Na green se dostal druhou ranou a pak zavěsil předlouhý putt z více než 20 metrů do eaglu.

„Ten eagle na jedničce byl parádní. Proměnil jsem hodně dlouhý putt a musím říct, že puttování mě dneska opravdu drželo,“ pochválil se po úvodní rundě Kořínek.

Z odpoledních flightů pak z Čechů donesl nejlepší výsledek 17letý amatér David Tomi, člen místního Albatross Golf Resortu. Když měl před sebou poslední čtyři jamky prvního kola, byl na skóre v paru, ale pak zahrál birdie na patnáctce, šestnáctce a osmnáctce.

„Bylo to supr, opravdu jsem si to užil, s tím jsem do toho šel a povedlo se to,“ hodnotil nadšeně Tomi svou premiérovou rundu na DP World Tour.

„Hra byla perfektní, a i když se mi občas něco nepovedlo, dokázal jsem se zachránit i z brutálně těžkých pozic, za což jsem fakt rád,“ těšilo mladíka, který hned na úvodních dvou jamkách zkrotil nervozitu dvěma birdie a patří mu dělené 28. místo.

Třetí nejlepší Čech po prvním dnu je Michal Pospíšil, který je se skóre -2 na děleném 38. místě. Nejlepší kousek předvedl už na své třetí jamce, kterou byla pětiparová dvanáctka, kde se trefil třetí ranou ze 120 metrů do jamky.

„Hodil jsem to rovnou dovnitř. Takový príma eagle, který vám hezky pomůže,“ glosoval Pospíšil povedenou ránu, která ho nakopla.

Pod par zahráli z Čechů ještě Šimon Zach, amatér Matěj Bača a Filip Mrůzek. Se skóre -1 jsou na děleném 55. místě.

„Už jsem věděl, do čeho jdu. Ne, že bych necítil nervozitu, ale bral jsem to už docela v pohodě, jako jakýkoliv jiný turnaj. Byla to dobrá runda, škoda jediné chyba na jedenáctce, kde jsem zahrál double z fairwaye, ale jinak jsem zahrál pár berdíků, takže spokojenost,“ hodnotil první kolo už svého druhého Czech Masters Bača.

A spokojený byl i Mrůzek, který se na osmnáctce dlouhým puttem vyhnul dvěma bogey z posledních dvou jamek a udržel si skóre těsně v mínusu.

„V poli jsem hrál dobře, trefoval jsem tyčovky, ale nedokázal jsem dát putt. Na greenech jsem nechal tak čtyři pět ran a to je škoda, skóre mohlo být úplně jinde, ale je to pořád jednu pod, což není špatný vstup do turnaje. Pod par je na Albatrossu vždycky dobré skóre,“ hodnotil loni 12. hráč Czech Masters.

V paru zahrál ještě Gordan Brixi, ostatní Češi už počítali rány nad.

Skvěle se povedlo vstoupit do turnaje stále ještě 12letému Louisi Kleinovi, který byl po 13. jamkách tři rány pod par. Následně však zahrál tři bogey a na osmnáctce quadruple bogey. Končil tak se skóre +4. I s takovým závěrem však zanechal na úvod turnaje velmi silný dojem.

Z největších hvězd turnaje se v prvním kole nejvíce blýskl šampion Czech Masters z let 2015 a 2019 Pieters. Ten opět ukázal, jak moc mu Albatross sedí, když zahrál sedm ran pod par. Se skóre -7 je na druhém místě, když ho v závěru dne překonal pouze Jihoafričan Louis De Jager a to pouze o jedinou ránu.

Jeho krajan, ale již pod slovenskou vlajkou hrající Rory Sabbatini zahrál stejně jako Kořínek čtyři pod (T15).

Fanoušci velmi vřele přijali i největší hvězdu turnaje Iana Poultera, který zahrál dvě rány pod par a dělí se o 38. místo, stejně jako vítěz Czech Masters z roku 2018 Andrea Pavan.

Z bývalých šampionů se první kolo povedlo také tomu loňskému Johannesi Veermanovi. Američan zahrál 66 ran (-6) a je na děleném 3. místě stejně jako Tapio Pulkkanen, Marcel Schneider a Jordan Gumberg.

Průběžné výsledky turnaje naleznete zde.