17
Srp

Henrik Stenson poprvé na Czech Masters, dále stříbrný olympionik Sabbatini a 16 Čechů ve hře

Sedmý ročník D+D REAL Czech Masters přivede do Česka opět řadu golfových hvězd. Jejich seznamu vládne Henrik Stenson, který se v Praze objeví vůbec poprvé. Major šampion, olympijský medailista i vítěz celé PGA Tour a European Tour v jednom roce se českým golfovým fanouškům představí od 19. do 22. srpna na Albatrossu.

„O účast Henrika Stensona jsme usilovali už několik let, letos to konečně vyšlo. Na svém kontě má řadu velkých vítězství, byl důležitou součástí úspěšných evropských týmů v Ryder Cupu a je vzorem pro řadu hráčů. Věříme, že díky jeho přítomnosti v Česku někteří další třeba přibudou,“ říká Petr Dědek, majitel promotérské společnosti Relmost.

Dalším lákadlem pro diváky bude Rory Sabbatini. Před několika týdny získal pro Slovensko stříbrnou medaili na olympiádě. V neděli mu o jednu ránu utekl postup do Playoffs FedEx Cupu na PGA Tour. Na Czech Masters bude startovat podruhé.

Do Prahy opět dorazí Padraig Harrington, vítěz dvou The Open a jednoho PGA Championship. Harrington je navíc evropským rydercupovým kapitánem pro letošní klání se Spojenými státy, které se koncem září uskuteční ve Whistling Straits. Znovu na Albatross dorazí také šampion Masters Danny Willett.

Do turnaje vstoupí rekordních 16 českých golfistů. Z 12 profesionálů je aktuálně největší hvězdou Ondřej Lieser, který se nedávno zúčastnil v Tokiu jako historicky první Čech olympijského golfového turnaje a díky svému celkovému vítězství na Challenge Tour v loňském roce hraje letos pravidelně na European Tour.

Z dalších českých profesionálů se na turnaji představí Stanislav Matuš, Filip Mrůzek, Gordan Brixi, Šimon Zach, Aleš Kořínek, Jan Cafourek, Jakub Bareš, Michal Pospíšil, Matyáš Zapletal, Lukáš Tintěra, Štěpán Daněk. Z amatérů budou sbírat zkušenosti Jiří Zuska, Kryštof Strýček, Maxmilián Jelínek a Matěj Bača.

“Letos se nám povedlo dohodnout s European Tour navýšení počtu hracích míst pro české golfisty. Turnaj je tu proto, aby čeští golfisté dostali šanci zahrát si světovou tour, získali zkušenosti, motivaci a sebevědomí. Promotérská společnost Relmost dlouhodobě pracuje na popularizaci a zviditelnění golfu v Česku,” doplňuje Petr Dědek.

Raiffeisenbank, generální partner turnaje, znovu přichystala pro diváky soutěž o 100.000 korun

„Letošní ročník bude pro všechny účastníky výjimečný. Z důvodu koronavirové pandemie byl loňský turnaj zrušen a my se tak setkáme po dvouleté pauze. Věřím, že nás čekají o to intenzivnější prožitky díky výkonům profesionálních i amatérských hráčů, ale i díky doprovodnému společenskému programu a setkáním s přáteli, která nám v posledních měsících tolik chyběla,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank, a dodává: „Návštěvníci turnaje budou mít opět možnost soutěžit s Raiffeisenbank o 100 tisíc korun a těším se, že letos cenu někdo opravdu získá. Stejně jako v minulých letech pak odměníme nejlepšího českého hráče částkou ve výši 20 tisíc korun a stejné finanční prostředky z Raiffeisenbank poputují na podporu golfových aktivit základní školy, jejíž reprezentant bude ve vítězném týmu úterní exhibice.“

Podobně jako v letech minulých i letos na hráče čeká novinka na hřišti, tentokrát v podobě zcela nově rekonstruovaných bunkerů. Práce se ujal architekt Jonathan Davison, který navrhl mimo jiné hřiště Heritage v Penati Golf Resort na Slovensku.

“Kromě funkčního aspektu, kdy se pročistily drenáže a položila speciální izolační vrstva, šlo též o vylepšení vizuální stránky. Každý jeden bunker byl designově přepracován, celkový dojem umocňuje nová světlá barva písku. Došlo též ke zrušení 15 bunkerů, což má vliv zejména pro amatérské hráče. Asi nejvýraznější změnou prošla 15. jamka, kde jsme zrušili fervejový bunker, ale též dva grýnové. Ten levý byl nahrazen hlubokým run-offem, odkud se dostává složitěji než z původního bunkeru. Hřiště je ve velice dobré kondici, grýny rychlé a my proto věříme, že hráči si týden na Albatrossu užijí,” pospisuje generální manažer Albatross Golf Resortu Stanislav Lisner.

Popáté se bude v posledním kole na deváté jamce měřit nejdelší odpal. Poprvé vyhrál Matthew Fitzpatrick, po něm Němec Christian Bräunig. Rekord drží z roku 2018 Gavin Green z Malajsie s odpalem do vzdálenosti 322 metrů, naposledy vyhrál před dvěma lety Francouz Alexander Levy. Všichni získali pivo na rok od Pilsner Urquell.

Na Czech Masters bude opět vstup pro všechny registrované golfisty zdarma, navíc zdarma projde každý držitel jakékoli platební karty Raiffeisenbank, každý divák s tiketem Fortuny vsazeným na turnaj v hodnotě minimálně 100 Kč, členové věrnostního programu Emirates Skywards, držitelé zaměstnanecké karty Plzeňského Prazdroje, držitelé karet Nespresso nebo GOPASS. Zdarma je vstup pro děti do 15 let, seniory a ZTP.

Přímé přenosy odvysílá Golf Channel a to v plném rozsahu s mezinárodním signálem, to znamená celkem 19 hodin golfu živě. Přímé přenosy bude z Albatrossu vysílat po celé čtyři dny také ČT Sport.

Každý divák dostane zdarma žluté rádio s frekvencí 91,6 FM, na které vysílá v areálu turnaje a jeho okolí rádio Czech Masters. Komentování ze hřiště můžete poslouchat od čtvrtka do neděle vždy v době hry. V turnajové vesničce proběhne znovu food festival, v merchandisingovém obchodu Brudra čeká na diváky nová kolekce oblečení ušitá speciálně pro Czech Masters.