16
Srp

Ian Poulter dorazil do Prahy, Czech Masters si zahraje i 12letý Čech

D+D REAL Czech Masters si poprvé zahraje Ian Poulter a nejmladší golfista v historii DP World Tour 12letý český reprezentant Louis Klein.

Nedaleko Prahy ve Vysokém Újezdu se od 18. do 21. srpna v golfovém resortu Albatross uskuteční poosmé D+D REAL Czech Masters turnaj série DP World Tour dříve European Tour. Poprvé se hraje o 1,75 milionu EURO.

Jestli má golf nějaké ikony, které přesahují hranice sportu, pak je to určitě Angličan Ian Poulter. V 46 letech má za sebou přes 20 sezón na světových turnajích, za tu dobu jich spoustu vyhrál, ale zapsal se také jako rebel. Do klidného tichého sportu vnáší energii, radost, slzy. Jeho výstřední oblečení s kostkovanými kalhotami, v mládí divoké účesy, hádky s diváky a vyhraněné názory z něj udělaly globální sportovní hvězdu. Na turnaj D+D REAL Czech Masters přijel poprvé.

„O jeho účast jsme bojovali čtyři roky. Neměl žádné speciální požadavky a potvrdil, že se zúčastní i všech doprovodných akcí. Zároveň bude patřit mezi favority na vítězství. Anglického vítěze ještě nemáme. Líbí se mi na něm jedna vlastnost. Když mu někdo řekne, že to nejde, motivuje ho to ještě víc, aby dokázal, že to jde. Právě tahle vůle a síla ho dostala do golfové špičky. Jeho nejsilnější momenty přišly v Ryder Cupu,“ říká Petr Dědek, majitel promotérské společnosti RELMOST.
Kromě Poultera poutá pozornost Rory Sabbatini reprezentující Slovensko, pro které získal loni na olympiádě stříbro. Přijel Belgičan Thomas Pieters, který na Albatrossu vyhrál dvakrát a slavil tady vůbec první triumf na tehdejší European Tour. Akutálně je šestý v pořadí DP World Tour a je nejvýše postaveným golfistou turnaje v sérii. Letos vyhrál prestižní turnaj Rolex Series v Abú Zabí, v červnu skončil druhý v Mnichově na BMW International Open.

Svou premiéru bude mít na D+D REAL Czech Masters Španěl Rafa Cabrera Bello, titul obhajuje Američan Johannes Veerman.

Ve hře bude rekordních 17 českých reprezentantů. Profesionály zastupují Filip Mrůzek, Ondřej Lieser, Stanislav Matuš, Jan Cafourek, Šimon Zach, Gordan Brixi, Aleš Kořínek, Michal Pospíšil, Jakub Bareš, Matyáš Zapletal, Štěpán Daněk a David Benák.

Tento ročník přepíše dějiny celé série. Turnaj si zahraje vůbec nejmladší golfista v historii DP World Tour. Česko bude reprezentovat teprve 12letý Louis Klein, který patří mezi největší golfové talenty nejen u nás a je jedním z pěti českých amatérů. Velká premiéra čeká také Dominika Pavoučka a Davida Tomiho, druhý start mají před sebou Maxmilian Jelínek a Matěj Bača.

Ve speciální pozici je Filip Mrůzek, který obhajuje loňské 12. místo, což je nejlepší české umístění v rámci série od jejího vzniku v roce 1972.

Tradičním generálním partnerem turnaje je banka Raiffeisenbank.

“Letos se koná již 8. ročník tohoto golfového svátku, což považuji za jeden z důkazů potenciálu, který v sobě tato výjimečná společenská hra má. I v nelehkých a turbulentních dobách spojuje lidi. Ostatně, slovy Dr. Boba Rotelly, je golf „mnohem více hra o tom, jak dokážete reagovat na špatné odpaly, než o jedné dokonalé ráně“. Naší snahou a zároveň cílem je tedy pokračovat v dlouhodobé a smysluplné podpoře golfu nejen prostředictvím partnerství v turnaji D+D REAL Czech Masters,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank, a dodává: „Po zkušenostech z minulých ročníků se i v tom letošním velmi těším na mimořádnou podívanou, kterou pravidelně přináší hra golfových legend, profesionálů i amatérských hráčů.“

Opět bude součástí turnajových dnů puttovací soutěž Raiffeisenbank o 100 tisíc korun. Finále se uskuteční těsně před slavnostním vyhlášením na greenu 18. jamky.

Česká golfová federace jako jeden z hlavních z partnerů akce a garant výchovy mladých golfistů má letos velmi úspěšnou sezónu.

„Český soutěžní nebo chcete-li reprezentační golf je na dobré cestě. Naše ženy jsou mužům výsledkovým vzorem a věříme, že i v mužských kategoriích budou české vlajky brzy tak vysoko, jak si s radostí zvykáme u žen. Euforie z vydařené sezóny však nesmí odvést pozornost od golfové infrastruktury, která je pro rozvoj našeho sportu tak zásadní. Česká golfová federace úzce spolupracuje s Asociací golfových hřišť, orgány státní správy i vybranou dotační agenturou a společně hledají cesty, jak golf, bez větších šrámů, provést krizí, která sužuje a ještě několik dlouhých měsíců sužovat bude celou naší společnost,“ říká Vratislav Janda, prezident České golfové federace.

Albatross Golf Resort připraví každoročně některé novinky na hřišti. Pro letošní ročník jsou dvě.

„První novinkou je přidání tří bunkerů na jamce č.14. Všechny byly umístěny do dopadové zóny. Zejména dva nalevo od ferveje jsou přesně v pozici, kam v loňském roce dopadala značná část drivů.

Druhou změnou je jamka č.17, historicky nejtěžší jamka s průměrem 4,3 rány. Břehy vodní překážky, která lemuje celou pravou stranu ferveje, jsme kompletně vyčistili a vytvořili travnatý břeh sahající až k vodě. Tento rys je nejen estetický, ale tím, že je vodní plocha nyní zcela viditelná, vytváří tak i psychický tlak.  Zejména v situaci, kdy pro letošní rok využijeme žluté odpaliště z jamky č.16. Metrově je jamka prakticky shodná, ale rána z odpaliště je úplně jiná. Jsme zvědaví, jaký vliv tato změna bude mít na obtížnost jamky,“ popisuje Stanislav Lisner, generální manažer Albatross Golf Resortu.

Turnaj začíná ve čtvrtek ráno. Po dvou kolech to je v pátek, následuje tzv. cut a v turnaji zůstanou do neděle hráči do 65. místa. Vítěze osmého ročníku budeme znát v neděli 21. srpna po 17. hodině.