22
Srp

Czech Masters vyhrál Američan Veerman. Mrůzek skončil dvanáctý

Američan Johannes Veerman si odváží z Albatrossu skvělé zážitky a vzpomínky. V neděli tu totiž v 29 letech vyhrál svůj první turnaj European Tour, když v 7. ročníku D+D REAL Czech Masters o dvě rány porazil Fina Tapia Pulkkanena a krajana Seana Crockera. Henrik Stenson skončil dělený čtvrtý. Historický úspěch pro český golf zaznamenal na European Tour Filip Mrůzek.

Na Albatrossu to bylo drama až do poslední jamky, na kterou šli se skóre -15 Veerman a Pulkkanen. Jenže Fin trefil drivem rough napravo a druhou ranou vodu chránící poslední green. Byl z toho dabláč a promarněná příležitost vyhrál v 31 letech svůj první turnaj na Eurouean Tour. Tu naopak využil Veerman.

Hráči nabídli tisícům fanoušků ve finálovém kole drama. Dlouho byl na čele Pulkkanen, kterého stíhal hlavně Stenson, největší hvězda turnaje. Když zahrál Švéd bojující o nominaci do Ryder Cupu birdie na třináctce, konečně se dotáhl na čelo leaderboardu, kde v tu chvíli byli čtyři hráči.

Kromě Stensona s Pulkkanenem ještě Veerman a Crocker. Ten ale po čtyřech birdie v řadě na jamkách 9 až 12 zahrál dvě bogey za sebou a z boje o vítězství se tak odhlásil. Bylo jasné, že o triumf si to rozdá trojice jdoucí v posledním flightu.

Ještě než přišla na obávanou sérii tří jamek v závěru kola, šel do výhody Pulkkanen, který se vrátil do samostatného vedení po parádní příhře do greenu na patnáctce, po které jen doklepával do birdie. A birdie zahrál i na šestnáctce, zatímco Stenson trefil vodu, zapsal dabláče a i tím utopil své šance na vítězství.

Na šestnáctce ale skóroval i Veerman, a tak se pořád držel v závěsu za Pulkkanenem. Ten ale fatálně nezvládl poslední dvě jamky. Nejdřív zahrál bogey na sedmnáctce, a pak dabláče na osmnáctce. Veerman zahrál dva klidné pary na závěr, zapsal kolo za 68 ran (-4) a s celkovým skóre -15 mohl začít přijímat gratulace.

Těch si dosyta užil i Mrůzek, kterému se podařilo zapsat se do české golfové historie. Dělené 12. místo je nejlepší český výkon v dějinách European Tour. Vyšvihl se na něj bezchybným kolem za -5, po kterém mu s konečným skóre -8 chyběla jediná rána na TOP 10 a sedm na vítěze.

„Asi to byl můj životní golfový den. Zahrál jsem už nižší skóre, to jo, ale pět ran pod par tady na tom hřišti, to už musí být hodně dobrý golf. To hřiště je těžké, dlouhé, zrádné pin pozice, ale pro mě to bylo úžasné kolo. Golf totálně bez chyby,“ neskrýval Mrůzek radost ze své hry i výsledku.

Ondřej Lieser zakončil Czech Masters kolem za 75 ran. Tři rány nad par bylo i jeho celkové skóre, které ho zařadilo na dělené 60. místo. „Byl to na hřišti strašný boj. Snažil jsem se tam nenechat jedinou ránu, ale je to pořád to samé dokola. Dělám chyby a pořád se jen zachraňuji,“ nebyl Lieser nadšený svou hrou ani výsledkem.

Matyáš Zapletal zahrál v neděli 77 ran (+5) a dohrál na děleném 67. místě s celkovým skóre +7. Aleš Kořínek zahrál ve finále 74 ran (+2) a s konečným skóre +8 skončil na děleném 70. místě. Ve finálovém kole se ale blýskl esem na třináctce.

Stříbrný olympionik z Tokia reprezentující Slovensko Rory Sabbatini končil v neděli kolem za 71 ran a s celkovým skóre -4 obsadil dělené 34. místo. Stejně jako kapitán týmu Evropy pro nadcházející Ryder Cup Pádraig Harrington, který zahrál ve finále 73 ran (+1).

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.