31
Srp

Mrůzek je po 1. kole třináctý, Dědek dělil druhé místo

Když ve čtvrtek odpoledne svítilo u Petra Dědka jr. během prvního kola D+D REAL Czech Masters dělené druhé místo, začalo se na Albatrossu nahlas šeptat o senzaci. V závěru ale Dědkovi trochu došel dech, a tak je nejlepším Čechem po prvním kole Filip Mrůzek (-3, T14).

Ani Dědek nedohrál špatně, nakonec ale v těžkých podmínkách přinesl „pouze“ par, stejně jako Lukáš Tintěra. Oba zatím dělí 56. příčku, blízko hranici cutu je ještě Petr Gál (+1, 79). Ostatní domácí hráči už ztrácejí více.

Mrůzek prožíval poklidné kolo. Po úvodní devítce byl v paru, když po birdie na dvojce ztratil jednu ránu na osmičce. Po obrátce se ale rozehrál ke svému lepšímu golfu, už ani jednou nezaváhal a díky třem birdie (10, 12, 18) se posunul na mínus tři.

„Je to skvělé kolo na začátek, 69 je nejlepší výsledek, který jsem tu za poslední dva roky zahrál. Na první devítce mě trápily drivy, ale pořád jsem si říkal, že být v paru není nic špatného. Pak přišla birdie na 10 a 12 a k tomu ještě na 18, kde nechápu, jak jsem to mohl dát z roughu tak blízko jamky,“ kroutil hlavou Mrůzek, který si pochvaloval především puttování a celkově krátkou hru.

Na první devítce to podle vlastních slov možná zbytečně příliš rval přes draw do větru. V druhé polovině kola tak už myslel pouze na to, trefovat fairway, uvolnil se, a najednou to šlo.

Když pak přicházel na poslední green, mohl si užívat ovace ve stoje. A potlesk přitom nevyvolaly pouze jeho dva zvučnější spoluhráči, Američané John Daly a Julian Suri. Když pak zavěsil svůj putt do birdie, vypukla mezi diváky doslova euforie.

„Mám tu celou rodinu a spoustu kamarádů, kteří mě motivují. Pořád slyším ‚Fílo pojď‘, a to nikde jinde nezažiju. Už jenom kvůli té atmosféře bych chtěl být členem European Tour, protože ta motivace je tu úplně jiná. I hřiště je tu v tak kvalitním stavu, že je to úplně něco jiného. Je to pecka tady být,“ nezastírá Mrůzek.

Ten se nebojí ani trochu děsivé deštivé předpovědi, když počasí své mokré drápky vystrčilo už ve čtvrtek k večeru: „Mokro mi ani moc nevadí. Navíc greeny budou pak víc držet, což zejména při hře z roughů pomůže. Ale hřiště je v tak dobrém stavu, že s ním trocha vody nic neudělá. Připravené je opravdu luxusně.“

V dobré náladě po úvodní rundě mohli být také Lukáš Tintěra s Petrem Dědkem juniorem. Zatímco Tintěra hrál poklidný golf, když si na obou devítkách připsal po jednom birdie a jednom bogey, Dědek prožil neuvěřitelnou houpačku.

Nejprve zamířil směrem ke špici leaderboardu, když díky pěti berdíkům na jamkách 2, 5, 7, 9 a 10 byl ještě po jedenácté jamce pět ran pod par a dělil druhou příčku. Poté se ale nad Albatrossem zatáhlo a jako by to mělo něco znamenat i pro Dědkovo kolo.

„Byli jsme, co se týče skóre, hodně dole, pak se šlo zase hodně nahoru. Zažili jsme si všechno možné i co se týče počasí, ten konec byl docela na hranici viditelnosti a ani několik blesků na osmnáctce nepomohlo,“ zhodnotil své čtvrteční vystoupení Dědek.

Na úvodních 11 jamkách prý pokazil jedinou ránu a to odpal na šestce, kde plný adrenalinu po birdie na pětce dostřelil 250 metrů carry do bunkeru trojkou dřevem. Par ale v tu chvíli zachránil a připsal si další tři berdíky.

„Momentum bylo výborné, ale na dvanáctce se to zlomilo. Zahrál jsem dobrou wedge, která odskočila kousek dál. Byla to zlomová situace, čekala mě pak těžká rána z roughu, kde jsem zahrál první bogey. Pak jsem začal ztrácet malinko rytmus ve švihu a hledal se,“ přiznal Dědek.

Svůj horší závěr, kdy si na posledních sedmi jamkách připsal pět bogey, nepřipisoval ani horšímu počasí, když se nad Albatrossem doslova protrhla mračna, ani případné nervozitě ze skvěle rozehraného turnaje.

„Prostě mi začala vypadávat jedna věc ve švihu, na kterou jsem se do té doby soustředil a v úvodu mi skvěle fungovala. Jednu myšlenku jsem přestal malinko kontrolovat a ty rány na posledních čtyřech jamkách už byly nic moc,“ připustil. A nakonec ani doklepnutí na bogey na osmnáctce, které znamenalo celkový par, nebyla úplná jistotka: „Potřeboval jsem taky něco pro diváky.“

Ve vedení turnaje je po prvním kole Angličan Callum Shinkwin, který se dostal šest ran pod par hřiště. Jedinou ránu na něho ztrácí trojice James Heath, Dylan Frittelli a Pontus Widegren.

Z největších hvězd vstoupil do turnaje nejlépe Julian Suri, který je se skóre -4 dělený pátý. Lee Westwood je s mínus dvěma na děleném 27. místě, stejně jako Matthew Fitzpatrick. Martin Kaymer s Thomasem Pietersem jsou s jednou ranou pod par dělení pětačtyřicátí. Johnu Dalymu a Darrenu Clarkeovi se první kolo nepovedlo (+2, T101).