1
Zář

Na Albatrossu se 2. kolo nedohrálo, Češi nyní doufají v cut

Pátek na Albatrossu ani jinak skončit nemohl. Vytrvalý a silný déšť, který zmáčel hřiště již od čtvrtečního večera, přerušil odpoledne druhé kolo D+D REAL Czech Masters. Hráči, kteří stihli svou rundu dokončit, mluvili shodně o jedné z nejtěžších zkoušek v kariéře.

Kromě deště foukal silný studený vítr, který pocitově ještě více snižovat teplotu okolo 13 stupňů. Hráči na hřišti doslova trpěli.

„Věděli jsme, že bude hodně pršet, a tušili jsme, že se hřiště během dne nejspíše zavře. Kolem druhé hodiny se pořádně rozpršelo a už to nešlo. Už jsme měli ohlasy ze hřiště, že je náhodná voda v bunkerech i na greenech,“ popsal složitou situaci na Albatrossu Zdeněk Jehlička, Head of Golf pořádajícího Relmostu.

A řekl plány pro sobotu: „Zítra se bude pokračovat v 7:30 z aktuálních pozic. Poslední flight měl týčkovat na jedničce, takže se očekává, že se druhé kolo dojde kolem 12. hodiny, udělá se cut a zhruba v jednu odstartuje třetí kolo ze dvou odpališť a hráči půjdou po třech. Pokud půjde vše podle plánu, mělo by se zítra stihnout dohrát třetí kolo.“

Z českých hráčů na tom byli v době přerušení divokého kola nejlépe Filip Mrůzek a Adam Kořínek. Oba budou s celkovým výsledkem +2 čekat, jak vysoko bude cut. Zatím jsou těsně pod ním na děleném 70. místě.

V době přerušení byl cut +1. Panovalo všeobecné očekávání, a vývoj tomu do té doby nasvědčoval, že v těžkých podmínkách ještě o jednu ránu klesne. Otázka však je, co s vývojem skóre a konečnou hrací cutu udělá sobotní dohrávka druhého kola, kdy by již měly být lepší podmínky.

Kořínek se však i v extrémním počasí blýskl kolem pod par za mínus jedna. „Už jsem se na to připravoval včera večer. I když hlásili déšť a silný vítr, musím říct, že moc takových kol jsem v životě nehrál a doufám, že už ani nebudu,“ ulevil si po podepsání skórkarty.

„Paradoxně nejsem tak mokrý, jak jsem čekal, přestože jsem po bogey na třetí jamce sundal vrchní nepromok. To můj caddie je na tom podstatně hůř. Ten je úplně vyřízený,“ usmíval se spokojený Kořínek.

„V tomhle počasí jsem z toho asi víc vyždímat nemohl,“ použil povedený dvojsmysl. „Po dvanáctce jsem mohl být v klidu, ale trestuhodně jsem minul některé putty do birdie. Jinde jsem se ale zase skvěle zachránil. Někde mi to vzalo, jinde dalo,“ hodnotil Kořínek.

Filip Mrůzek se s počasím potýkal více.

Po skvělém prvním kole si v pátek o osm ran pohoršil. Na hřišti trpěl a na výsledku se to projevilo. Přesto však v závěru špatně se vyvíjející rundy ještě skvěle zabojoval a dal si naději na cut.

„Silně fouká, opravdu strašně těžký den,“ řekl Mrůzek, který po odehrání nepochyboval o tom, že hranice cutu posune. „A když to nevyjde, tak jsem si to udělal sám,“ nechal si přeci jen prostor pro to, kdyby to nevyšlo.

„Hřiště bylo dnes pocitově mnohem delší. Byl to fakt nesmysl. Nebylo to o tom jít pod par. Jedna rána pod je jako kdyby šel někdo sedm osm pod par,“ hodnotil Mrůzek extrémní počasí.

„Nechápu prvního, který šel -8 po šestnáctce,“ divil se výkonu Angličana Lee Statteryho, který nakonec přidal jedno bogey, ale i tak zahrál v těchto podmínkách neskutečných 65 ran a průběžně vede.

Mrůzek může hodně litovat především sněhuláka na sedmnáctce, která byla jeho osmou jamkou kola. Co se tam stalo?

„Osm,“ odpověděl lakonicky.

„Trojka dřevo na fairway. Druhá čtyřka železo. Už jsem měl ale mokré hole, gripy… všechno klouzalo. Dal jsem to do bunkeru, ale z něj to bylo jak hrát ze šutru. Topnul jsem to za green do nehratelné pozice. Pak mi to ještě chytlo trs trávy, na greenu dva putty… a bylo to. Osmička i bez rány do vody,“ zrekapituloval Mrůzek nepovedenou jamku.

Pak se rozhodl, že do zbytku kola dá všechno.

„Když jsem byl +5 celkově, říkal jsem si, dojdi to dvě nad. Od toho quadruplebogey jsem hrál -3, a tak to vyšlo na 100 procent. Po té horské dráze jsem do toho dal maximum,“ těšilo Mrůzka, který dal na Albatrossu cut v obou předchozích startech.

Jestli to ale vyjde i do třetice, je momentálně velmi nejisté.

Kdo však již může počítat s tím, že nepostoupí, jsou třeba Martin Kaymer a John Daly. Oba jsou na skóre +3. Z dalších hvězd, které již mají 36 jamek za sebou, jsou na tom mnohem lépe Julian Suri a Thomas Pieters (-2, T14).

Slušně je na tom také Lee Westwood, který stihl v sobotu odehrát čtyři jamky (-1, T29). Darren Clarke je zatím ránu pod cutem, ale zbývá mu odehrát z druhého kola ještě 15 jamek.